24.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Починале 21 пациент, новозаразени од вирусот се 444 лица....

Починале 21 пациент, новозаразени од вирусот се 444 лица….

Translate (Eng):[gtranslate]

Во последните 24 часа во Македонија се направени 2518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на ковид-19. Ова го соопшти Министерство за здравство.

Од новозаразените во Скопје се 209, Куманово 26,Тетово 13,Прилеп 5,Гостивар 12,Штип 8,Битола 8,Велес 26,Охрид 26,Струмица 8,Кавадарци 32,Струга 11,Кичево 10,Свети Николе 1,Гевгелија 3,Ресен 1,Крива Паланка 3,Радовиш 5,Делчево 16,Пробиштип 3,Виница 3,Демир Хисар 1,Македонски Брод 2,Богданци 2,Кратово 3,Демир Капија 6 и Пехчево 1.

-Починати се 21 лице, два пациенти од Скопје (87 и 65г), еден од Куманово (75г), единаесет пациенти од Тетово (72, 68, 57, 58, 66, 73, 77, 65, 74, 56 и 73г), еден од Прилеп (84г), еден пациент од Штип (78г), еден од Охрид (69г), два пациенти од Кавадарци (64 и 59г), еден пациент од Кочани (71г) и еден од Кичево (63г). Пациентите се починати во болнички услови, се наведува во информацијата.

РЕКЛАМА

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 894 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 445.795 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91161, бројката на оздравени пациенти е 79621, на починати е 2812, а бројот на активни случаи изнесува 8728.

- Реклами -