28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонија91 годишна бабичка од Кичево прелажана: Им ја дала куќата да се...

91 годишна бабичка од Кичево прелажана: Им ја дала куќата да се грижат за неа, на крајот останала без ништо

91 годишната Нафије Салиу од Кичево останала сама и без услови за живот, пишува TV21https://mk.tv21.tv/91-godishna-zhena-izmamena-i-vo-golema-maka-im-ja-dala-kukata-da-se-grizhat-za-nea-no-ostanala-bez-nishto/. Откако нејзиниот сопруг ја напуштил пред неколку години и оставил куќа во градот и имот во село Туин.

На Нафије во 2013 и се понудило едно семејство со изговор дека ќе се грижат за неа доколку таа им ја даде куќата и земјиштето кое го поседува. Среќна дека нема да го помине остатокот од животот сама и без грижа, прифатила да им даде се што поседува. Но нештата добија друг правец бидејќи Нафије останала без куќа и без грижа бидејќи, како што вели таа, откако им го дала целото богатство за подобар живот, останала без куќа и без ветената грижа. Живее сама и во мизерни услови, а за нејзе се грижат неколку соседи.

„Куќата е моја, тој ми кажа дека ќе ми ја земе и ми ја зема. Му реков немој, ми рече што ти треба тебе. Ме оставија сама. Немам ни син, ни ќерка, ни сестра, ни брат, тројца браќа ми починаа, гледате дека сама сум“, вели Нафије Салиу.

 

91 годишната госпоѓа се чувствува измамена бидејќи лицето и го земале богатството, а не се грижат за неа како што ветил.

„Тој ме излажа, ми рече дека ќе се грижи за мене и јас се излажав, стара жена сум, мислев дека ќе живеам подобро. Ме лажеше додека потпишав, сирота јас“, посочи Нафије Салиу. Таа вели дека нема ништо и се плаши дека ќе биде избркана од куќата и ќе остане на улица.

„Жената цело време ми велеше, ти немаш ништо, излези од овде, ја прашав каде да одам, ми кажа излези од тука. Немам каде да одам“, додава Нафије Салиу.

Остатокот од текстот прочитајте го со клик ОВДЕ.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Повредата на бебето е настаната при земање крв за анализи“: Комисија ќе го истражува случајот на Детска клиника

Мемеди синоќа заедно со министерот за здравство Арбен Таравари го посетија семејството на тримесечното бебе. МАКЕДОНИЈА ВО ПОНЕДЕЛНИК „Повредата на бебето е настаната при земање крв за...

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...