11.1 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаСе огласи и адвокатот на обвинетиот тренер по Џудо: Доколку утврдам дека...

Се огласи и адвокатот на обвинетиот тренер по Џудо: Доколку утврдам дека е вистина и дека злоупотребувал малолетни девојчиња јас се откажувам, и нема да го бранам.

Нема увид во останатите докази против осомничениот тренер по џудо од прилеп кој се сомничи дека сексуално злоупотребувал малолетнички. Неговиот адвокат Жаре Стевановски за Телма потврдува дека побарал освен сведочењата на трите девојчиња, да ги види останатите докази мегу кои и вештачењата од телефоните.

Но до сега судот не го овозможил ова. Останатите докази се очекува да ги поткрепат тврењата на жртвите. Телефонските пораки мегу малолетничките и нивниот тренер кој е осомничен дека ги злоставувал се особено битни и за адвокатот кој се двоуми дали да продолжи да го брани. Осомничениот тврдел дека ништо од она што е наведено во обвинението не е точно, но неговиот бранител најави дека ако комуникацијата го открие спротивното тогаш ќе се откаже од случајот. Сепак останува и на барањето за полиграфско тестирање.

Пред два дена полицијата го приведе, обвинителството побара, а судот одреди 30 дневен притвор за 46 годишниоот џудо тренер и сопственик на клубот кој е осомничен за обљуба со злоупотреба на положбата. Три девојчиња сведочеле дека сексуално биле злоупотребени во периодот од април до ноември лани и тоа во пшросториите на клубот но и на едно од патувањата. Тие се на возраст од 14 до 17 години и нему му биле доверени за тренирање и воспитување.

При распитот по службена должност учествувале двајца социјални работници и слушале се што раскажала првата жртва. Доколку на некое од девојчињата е потребна психолошка поддршка поради она што го доживеале во клубот, од центарот за социјални грижи велат дека ке работат со нив.

Телма

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...