2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаШекеринска: Војник со навршени 45 години ќе може да добие отпремнина и...

Шекеринска: Војник со навршени 45 години ќе може да добие отпремнина и до 25.000 евра

Професионалните војници со навршени 45 години отсега ќе имаат можност да си заминат од армијата со финансиска отпремнина, која ќе изнесува илјада евра по година стаж во службата, доколку се одлучат понатаму да не бидат распределни на други работни места во државата.

„Ден за убава вест за војниците кои ќе навршат 45 години возраст. Нудиме можност, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, да изберат отпремнина од 1000 евра за секоја година помината во Армијата. Доколку работеле 25 години, тоа се 25 000 евра за нов почеток. Благодарност до Синдикатот – заеднички го решивме прашањето на уште една категорија војници во Армијата“, објаво Радмила Шекеринска, министерката за одбрана.

Овој договор со репрезентативниот синдикат таа го опиша како „шанса за нов почеток“. Сега преостанува Собранието да ги донесе законските измени.

Досега професионалните војници со навршени 45 години имаа единствена можност да продолжат да работат во државните или органите на јавната власт, но немаа можност за отпремнина доколку тоа не го прифатат.

фактор

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...