0.9 C
Ohrid
среда, јануари 26, 2022
Почетна Македонија Помогни му на никој и платија неговата сметка - внеси светлина во...

Помогни му на никој и платија неговата сметка – внеси светлина во нечиј живот

Translate (Eng):[gtranslate]

Платени 360 сметки за струја, помогнато на 90 семејства, има 318 донатори. Ова е досегашниот биланс на акцијата Плати сметка на платформата „Way2Help“. Пандемијата ја продлабочи енергетската сиромаштија, па РКЕ предлага да се зголеми листата на оние на кои државата им дава пари за струја

„Самохрана мајка на три деца ѝ ја исклучиле струјата, па децата не можат да следат онлајн настава.“

„Самохран татко живее со својот син кој е одличен ученик и борец, иако струјата им е исклучена веќе подолго време. Таткото има минимални примања, и непостојана работа. Поради исклучената струја новите сметки се многу мали.“

РЕКЛАМА

„Поради короната останати се без работа со две дечиња се и заглавиле во големи долгови. Неколку месеци се обидуваат да најдат работа и да застанат на свои нозе повторно.“

Ова се приказните на само дел од седумте семејствата на кои во моментов им треба помош да си ги подмират заостанатите сметки за струја преку акцијата „Плати сметки – помогни на социјално загрозено семејство“ на платформата „Way2Help“. Дел од нив имаат само по една неплатена, дел и по неколку сметки, сумите се од илјада до шест илјади денари по сметка.Ана Секуловска, една од основачите на „Way2help“ за РСЕ вели дека им помагаат на луѓе од ранливи категории, кои поради одредени причини не можат да ги покријат нивните сметки за струја.
слободна европа