7.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Забава Сопственикот на ТВ Пинк Жељко Митровиќ направи летечки автомобил.

Сопственикот на ТВ Пинк Жељко Митровиќ направи летечки автомобил.

Translate (Eng):[gtranslate]

Основачот и сопственик на Pink Media Group, Жељко Митровиќ, со секој негов потег покажува како треба да се негуваат страстите.

 

Сопственикот на ТВ Пинк, уште во средината на мај минатата година најави дека ќе направи летечки автомобил, со кој ќе го прелета Белград.

РЕКЛАМА

Сега тој го исполни своето ветување и го направи првиот летечки автомобил, кој е со капацитет за едно лице.

“Денеска е 24 јануари 2021 година – 12 часот, намерно го кажувам датумот и времето, затоа што верувам дека овој ден ќе влезе во историјата на српското, но и европското воздухопловство. Конечно, flying car кој го најавивме, денеска прв пат ќе полета”, вели во видеото Митровиќ.

Pink research development centar (PRDC) на чело со Жељко Митрович и група инженери од Машинскиот факултет во Белград, успеаа да го направат првиот летечки автомобил (опто хоптер), електрична летечка машина со вертикален погон. Идејата е овој автомобил да им служи на сите оние на кои им се здосадени сообраќајните градски гужви, или на оние со авантуристички дух.

Погледнете:

- Реклами -