6.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаСветТрамп не се предава: Оформил нов тим, се подготвува за борба во...

Трамп не се предава: Оформил нов тим, се подготвува за борба во Сенатот

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ангажирал нов тим од адвокати непосредно пред почетокот на вториот процес за негов отповик.

Од канцеларијата на Трамп е соопштено дека неговата одбрана ќе ја предводат Дејвид Шоин и Брус Кастор. “CNN” нешто порано јавил дека првобитниот петчлен тим на одбраната нема да го претставува Трамп поради, како што се наведува, несогласувања околу правната стратегија.

Извори за “CNN” рекле дека Трамп сакал адвокатите да се концентрираат на обвиненијата за наводните нерегуларности на претседателските избори, а не за оспорувањето на легитимитетот за отповик против поранешниот претседател.

Во соопштението од канцеларијата на Трамп истакнуваат дека Шоин и Кастор се согласни дека процесот против поранешниот претседател е неуставен. Големо мнозинство од пратениците од редовите на Републиканската партија, го поддржуваат тој став.

Трамп се соочува со втор процес за отповик по смртоносниот упад на неговите приврзаници во зградата на Конгресот на 6-ти јануари, кога загинале шест лица, вклучувајќи и полицаец.

Процесот кој е сличен на судско рочиште бидејќи сенаторите работат како поротници треба да започне на 9-ти февруари. Неопходно е двотретинско мнозинство за Трамп да биде прогласен за виновен и да му биде забрането повторно да работи на јавна функција.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...

Албанец одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик. (Видео)

Граѓанин одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик На социјалните мрежи се споделува видео на коешто се гледа како двајца македонски полицајци...