23.1 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Директорот кој чуваше слика од Зоран Заев на своето работно биро денес...

Директорот кој чуваше слика од Зоран Заев на своето работно биро денес е разрешен од функцијата, на негово место доаѓа Нора Шаќири Марковиќ

Translate (Eng):[gtranslate]

Поради неправилности во работењето, утврдени од вонредниот инспекциски надзор од Министерството за култура, разрешен е Сашо Ристовски од функцијата директор на Театар Комедија. При надзорот е утврдено дека директорот на театарот презел обврски над одобрените средства од Министерството за култура во вкупен износ од 8.734 486,оо денари без притоа истите да ги обезбеди од други извори. До изборот на нов директор за в.д. Директор е назначена Нора Шаќири Марковиќ, вработена во театарот.

Актерот и сега екс директор Сашо Ристовски- во 2018 година изјави дека на неговото  работно биро стои фотографија, а тоа е фотографија на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, без никакви партиски обележја, а воедно покрај неа стојат и знамето на Македонија и знамето на ЕУ.

РЕКЛАМА
- Реклами -