22.8 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Д-р Васко Дулески од Струга породи 22 годишна девојка во болничко возило.

Д-р Васко Дулески од Струга породи 22 годишна девојка во болничко возило.

Translate (Eng):[gtranslate]

Д-р Васко Дулески, општ лекар од струшката Итна медицинска помош породи 22-годишна девојка од Центар Жупа во болничко возило.

Повик во струшката Итна медицинска помош на 1-ви февруари во 3 и 30 часот наутро, само површно ја навестил драмата која следувала потоа, а резултатот е нов човечки живот започнат како на филм.

Дебарската полиција го информирала тимот на Брза помош во Струга дека жена со приватно возило тргнала кон струшката болница, но веќе имала контракции за породување….

РЕКЛАМА

Д-р Васко Дулески заедно со медицинска сестра Семра Бајрамoска и доктор- сцецијализант Елена Мечкароска тргнале кон Дебар и со родилката се сретнале во близина на ,,Глобочица“.

Кога ја презел во возилото на Итна медицинска помош забележал дека породувањето е започнато и не може повеќе да се чека ниту минута.

- Реклами -