4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаСветМало бебенце починало после крштевката во Романија- Аутопсијата открила течност во неговите...

Мало бебенце починало после крштевката во Романија- Аутопсијата открила течност во неговите бели дробови

Откако се рашири веста дека новороденче починало непосредно по својата крштевка, оваа недела многу Романци се мобилизираа на социјалните мрежи за да ја убедат Православната црква да го смени начинот на којшто се изведува крштевањето.

– Смртта на новороденчето поради оваа практика е голема трагедија. Тој ризик мора да се отстрани, рекоа иницијаторите на петицијата на Интернет, која досега собра повеќе од 56.000 потписи.

Новороденчето, коешто било старо само шест недели, починало во болницата во понеделникот, непосредно по крштевањето во една црква во романскиот град Сучеава.

Според обредот, малечкото било потопено трипати во блажената вода. Детето се разболело и починало неколку часа подоцна во болница поради срцева слабост.

Аутопсијата открила течност во неговите бели дробови и отворена е истрага за убиство од небрежност против свештеникот кој ја водел церемонијата.

Прочитајте и… ИЦЈ се прогласи за надлежен за иранските тужби за американските санкции
Според извештаите на медиумите, во последните години се случиле неколку такви случаи.

Портпаролот на Православната црква, Василе Банеску изјави дека свештениците можат само да ги испрскаат новороденчињата со малку вода на челото за да избегнат вакви трагедии.

Но, архиепископот Теодосиј, тврдокорен водач на црквата, рече дека обредот нема да се промени.

Извор: Индекс.хр
слободен печат

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...