11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаОд први март, Бугарската национална телевизија, ќе се гледа и во Македонија...

Од први март, Бугарската национална телевизија, ќе се гледа и во Македонија а МТВ во Бугарија.

Ова го договорил специјалниот пратеник во преговорите со Бугарија Владо Бучковски, на вчерашната средба во Скопје на која присутни биле и бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов, директорот на АВМУ, Зоран Трајчевски, како и првиот човек на Телеком, Никола Љушев.

Договорот предвидува бугарскиот национален канал да се емитува на најгледаната платформа во земјава MAX TV, а во исто време, првиот канал на МТВ треба да стане и дел од пакетите на бугарските оператори.

Оваа информација одекна и во бугарската јавност.

Некогашниот дописник на Бугарската национална телевизија во Скопје Котадин Филипов ја објави веста на својот фејсбук профил со коментар „Ви благодарам на четворицата, тоа што можевме го направивме“.

„Ви честитам, имавме успешна работна средба со вашиот амбасадор, директорот на АВМУ Трајчевски и директорот на Телеком Љушев. Од 1 март, БНТ ќе оди на MaxTV платформата на Македонски телеком“.

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...