Додека Македонија мака си мачи со вакцините- Србите се спремаат да ја произведуваат руската вакцина Спутник V

Србија ќе инвестира онолку колку што е потребно за започнувањето на
домашното производство на руската вакцина „Спутник V“ до крајот на
годината, изјави денеска претседателот на земјата, Александар Вучиќ.
Вучиќ кажа дека со рускиот претседател Владимир Путин направиле првичен
договор за почнување на процедурата за производство, која тој го опиша како
„комплицирано и тешко“само за свои потреби, но и за извоз во
регионот.
Група руски експерти треба да ја посетат Србија следната недела за да
разговараат за производството на вакцина „Спутник V“ до крајот на
годината, наведува агенцијата и известува дека во Србија овој месец
треба да пристигнат уште 200.000 дози вакцина „Спутник V“, 500.000 дози
„Синофарм“, околу 90.000 дози на „Фајзер“/„БиоНТек“ и првите количества
од околу 100.000 дози на вакцината „АстраЗенека“

A1on

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here