Притвор од 30 дена за креаторот и администраторот на ланската „Јавна соба“

Двајцата денеска беа приведени и спроведени пред судија на претходна постапка во Основниот кривичен суд во Скопје
Креаторот и администраторот на ланската група „Јавна соба“ на платформата „Телеграм“ добија притвор од по 30 дена.

Тие беа приведени денеска и спроведени пред судија на претходна постапка во Основниот кривичен суд во Скопје од кој обвинителството побара мерка притвор.

Двајцата, со иницијали Д.К. и М.П., се осомничени за кривичното дело производство и дистрибуција на детска порнографија. Притворот, како што соопштија од судот, им е определен поради опасност од бегство, основан страв дека ќе ја попречат истрагата со влијание на сведоците и ќе го повторат или ќе го довршат кривичното дело.

Осомничените имаат право да се жалат до Кривичниот совет во судот.

Како што соопшти претходно Обвинителството, тие се осомничени дека од 19.12.2019 година до 28.01.2020 година, како основач и модератор на групата, наместо да се грижат за содржината на текстуалните и аудиовизуелните содржини што се споделуваат од членовите на групата, со умисла дозволиле во групата да се објавува аудиовизуелен материјал на кој се прикажани очигледни полови дејствија со дете.

 

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here