23.9 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаГодинава комплетно ќе се рехабилитира патниот правец Охрид-Ресен преку Галичица

Годинава комплетно ќе се рехабилитира патниот правец Охрид-Ресен преку Галичица

Оваа година комплетно ќе се рехабилитира патниот правец Охрид-Ресен преку Галичица, што дополнително ќе придонесе за афирмација на регионот.

Ова го истакна градоначалникот на општина Ресен Живко Гошаревски на вчерашниот Форум за унапредување на односите и меѓусебна координација на институциите за заедничко делување на заштитените подрачја национален парк „Галичица”, паркот на природата „Езерани”, Преспанското Езеро и островот Голем град.

На форумот беа презентирани и годишните програми за заштита на природата во ЈУНП „Галичица“ и ПП „Езерани“, како и програмата на МЕД која се однесува на нивните активности во Преспанскиот регион.

Забраната се однесува за регионалниот патен правец Р-2332 од село Царина до село Трпејца преку Галичица, стапува на сила на 15-ти ноември и важи до 1-ви април следната година.

Години наназад забраната за сообраќај во овој период од годината стана пракса, а од сезона во сезона Галичица станува се поатрактивна за вљубениците во планинарењето, односно алтернативните форми на туризам. Секоја зимска сезона, освен што е проблем чистењето на снегот и одржувањето на овој патен правец, истиот е сообраќајно небезбеден.

Стручните лица, но и рекреативците во повеќе наврати потсетуваат за ваква состојба, патот е тесен, со остри кривини и на делови уништена заштитна ограда. Но, засега никој не презема одговорност, ниту конкретни чекори за санирање на состојбата. (Крај)

извор: ОхридПрес

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мечка убила и изела овци во гостиварско село Равен

На бројот за итни случаи 112, синоќа регистрирана е пријава за напад од мечка врз овци во општина Гостивар, информираат денеска од Центарот за...

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...