7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Ќе бидеме една од ретките земји која во прв момент ќе...

Филипче: Ќе бидеме една од ретките земји која во прв момент ќе обезбеди толку голема количина на вакцини..

Ќе бидеме една од ретките земји која во прв момент ќе обезбеди значајна количина на вакцини за сериозно голем процент од населението, рече вчера на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче, посочувајќи дека нема резерва кон ниту една вакцина и оти би се вакцинирал меѓу првите со која било вакцина што прва ќе пристигне во земјата.

Министерот посочи дека отворени се и за руската вакцина, но во овој момент, како што рече, нема да прават ништо конкретно кон ниту еден друг извор на вакцини, од една страна за да се види како ќе тече процесот на имунизација и понатаму за да видат каква ќе биде динамиката со која ќе стигнуваат вакцините од другите инструменти.

– Апсолутно сме отворени и нема ниту скепса, ниту било каков сомнеж во која било вакцина вклучувајќи ја и руската — потенцира Филипче.

– Имаме обезбедено 800 илјади вакцини од Ковакс системот и за исто толку разговараме со компанијата „Фајзер“. Договорот го очекуваме практично секој ден, изминатиот период ни укажуваа дека се под голем притисок од сите земји во светот и тоа во овој момент е разбирливо. Така што, согласно динамиката на најавата за пристигнување на вакцините од другите системи во кои сме аплицирале и согласно динамиката на одвивање на вакцинацијата што ќе започне сега со овие вакцини кај нас ќе размислуваме за други механизми и дополнителни количини. Ќе направиме се што треба и така ќе биде дека откако ќе се почне процесот на вакцинација нема да запре – нагласи Филипче.

Во однос на вакцините што треба да пристигнат од Србија, тој рече дека се уште ги чекаат и двата документи, односно дозволата за извоз од Србија и нашиот драфт документ.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...