31.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Заев: За една недела очекувам да пристигнат вакцините од Фајзер

Заев: За една недела очекувам да пристигнат вакцините од Фајзер

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Зоран Заев на денешната онлајн дебата со Атланскиот совет на тема „ Македонија на прагот од Европа“ изрази надеж дека следната недела земјава ќе добие вакцини против Ковид-19 од „Фајзер“, а потоа и од другите производители.

Запрашан околу набавката на вакцини против Ковид- 9 во Македонија, Заев истакна дека земјава меѓу првите се вклучила во КОВАКС механизмот за набавка на вакцини, но, како што истакна секаде е истиот проблем – нема доволни количества на вакцини и затоа доцни испораката.

РЕКЛАМА
- Реклами -