26.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Неговата последна желба беше да основа албанска православна црква во Македонија, во...

Неговата последна желба беше да основа албанска православна црква во Македонија, во која се ќе биде бесплатно..

Translate (Eng):[gtranslate]

Пред два дена почина универзитетскиот професор Бранислав Синадиновски кој во јавноста стана познат откако рече дека по потекло е православен Албанец. На Синадиновски му остана неостварен сон да се основа албанска православна црква во Македонија.

Тој напиша и една книга во која вели дека во Македонија има околу 75 православни Албанци распрскани по цела територија. Историчарите се скептици и го гледаат невозможно основањето Албанска православна црква во Северна Македонија.
Многу православни Албанци се асимилирани во Македонија и се декларираат како Македонци. Историчарот Арбен Лала за ТВ21 вели дека на ова прашање нема влијаено само притисокот од државата, туку вината им ја префрла и на самите Албанци кои, како што вели Лала, сакале да напредуваат во кариерата.

Православната црква на Македонија во тоа време не ја пречека добро идејата на Синадиновски за основање Албанска православна црква. Инаку, според историчарот Бислими, и православните цркви од регионот имаат проблеми, како на пример во Албанија и Црна Гора.

тв21

РЕКЛАМА
- Реклами -