30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија Николовски: Ќе се регулира користењето на службени автомобили, а тоа значи повеќе...

Николовски: Ќе се регулира користењето на службени автомобили, а тоа значи повеќе пари за граѓаните

Translate (Eng):[gtranslate]

Додека опозицијата му спрема интерпелација, вицепремиерот за борба против корупција вели дека ќе бидат разрешени сите функционери кај кои ќе бидат констатирани неправилности во работењето
Дефинирање што се подразбира под репрезентација и ограничување на трошоците на функционерите за таа намена, како и регулирање на користењето на службените возила… се дел од новите рестрикции за избраните и именувани функционери што ги најави денеска вицепремиерот за спречување корупција, за одржлив развој и за човечки ресурси Љупчо Николовски.

„Борбата против криминалот и корупцијата, како и стеснување на просторот и можностите за трошење на функционерите и натаму се врв во агендата на Владата“,

рече Николовски и нагласи дека неговиот кабинет во владина постапка предлага уредби за репрезентација, односно што колку може министер, заменик-министер или директор да потрошат за таа намена.

РЕКЛАМА

Тој додаде дека ќе бидат разрешени сите кај кои ќе бидат констатирани неправилности во работењето, како што тоа било случај и досега.

„Имаме разрешено повеќе директори, заменици-директори, претседатели на управни и на надзорни одбори… отколку што предложила Државната комисија за спречување на корупцијата, а за кои информациите стигнаа до мене директно од граѓаните и медиумите“,

рече Николовски.
Тој најави дека ќе се регулира и користењето на возила, со што ќе се придонесе за сѐ помалку непродуктивни трошења од страна на политичарите, што значи повеќе пари за граѓаните.

360степени

- Реклами -