17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Македонија Пензионираниот учител од Кичево Бежо Трпески долги години се занимава со собирање...

Пензионираниот учител од Кичево Бежо Трпески долги години се занимава со собирање лековити билки

Translate (Eng):[gtranslate]

Пензионираниот учител од Кичево Бежо Трпески долги години се занимава со собирање лековити билки и во изминатите децении, благодарение на неговите чаеви, многу луѓе се излекувале и од потешки болести.

 

Вистински поттик за да собира лековити билки му дала мајка му, која, благодарение на чаевите што претходно самата ги правела, се излекувала од болест на бубрезите. Токму неговата мајка му препорачала кои билки ги користела за да прави чај за бубрези и тие совети како уште повеќе да му ја засилиле желбата и самиот да почне да собира лековити билки.

РЕКЛАМА

– Моето дружење со лековитите билки почна по информацијата што ми ја даде мојата мајка, која боледувала од бубрези и ми кажа кои билки ги користела за да прави чај, кој многу ѝ помогнал за да се чувствува здраво. Ова корисно сознание се вкорени во мене и ме поттикна самиот да почнам да собирам лековити билки и да следам стручна литература, од каде што црпев и сѐ уште црпам информации кои билки за кои болести најмногу помагаат – се присетува Бежо, кој досега создал комбинации на чаеви за над 50 болести. Но не застанува тука, туку и понатаму истражува и создава нови и нови мешавини, кои очекува да им помогнат на многу луѓе што му се обраќаат за совет и помош.

 

- Реклами -