2.7 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаПратеникот Павле Трајанов: Македонија е високо криминализирана држава.

Пратеникот Павле Трајанов: Македонија е високо криминализирана држава.

Пратеникот Павле Трајанов во интервјуто во Дневникот на Сител рече дека Македонија е високо криминализирана држава.

– Тоа е факт. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мора да се справиме. Криминалот разорно дејствува врз целокупниот систем на државата и мора да се менуваат работите. Мора системски промени, мора да имаме заокружен и ефикасен систем. Значи, долго време како партија и јас како претседател на таа партија се ангажираме за проектот декриминализација. Војна против криминалот да се имплементира – рече Трајанов.

Вели дека седумте државни институции чија работа е борбата со криминалот не се координирани.

– Не може да Владата да ги координира тие тела. Затоа ние предлагаме Закон за борба против корупцијата и организираниот криминал. Предлагаме и формирање на Агенција што ќе ги координира сите активности – рече Трајанов.

Toj вели дека политичка волја кај власта ниту имало, ниту ќе има во иднина за борба против криминалот и корупцијата.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...