10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаЈП „Градски паркинг“ ги продава велосипедите и тротинетите кои се изнајмуваа

ЈП „Градски паркинг“ ги продава велосипедите и тротинетите кои се изнајмуваа

Откако не успеа проектот за изнајмување на велосипеди и тротинети во Скопје, јавно претпријатие „Градски паркинг“ ги продава и оние малку велосипедите и тротинетите кои останаа неискршени или не беа украдени, а беа купени со буџетски пари, дознава СДК.

Ќе се продаваат 4 тротинети, 7 електрични и 22 обични велосипеди. Исто така, на продажба ќе бидат ставени и осум коли, седум скутери и една метларка, бидејќи биле постари од 10 години и трошоците за одржување биле големи. Возилата и велосипедите ќе бидат отуѓени по пат на јавно наддавање.

Во Скопје велосипеди не се изнајмуваат пет години. Проектот беше воведен од Град Скопје во 2010 во времето на градоначалникот Коце Трајановски со цел да се поттикнат граѓаните да го користат велосипедот како превозно средство. Но, тој не функционираше како што беше планирано бидејќи сите велосипеди кои Градот ги купи или ги доби како донација беа искршени или украдени.

Новата градска администрација лани кажа дека работи на нов проект за изнајмување велисипеди, но тој сè уште не е реализиран.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...