19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаИ покрај лошото снежно време, вакцините од Србија ни доаѓаат утре...

И покрај лошото снежно време, вакцините од Србија ни доаѓаат утре…

Вакцините од Србија доаѓаат утре

Првата пратка од вакцините против Ковид-19 кои земјава ќе ги добие од Србија ќе пристигнат утре информираат од Министерството за здравство. Вакцините на граничниот премин Табановце на премиерот Зоран Заев ќе му ги предаде претседателот на Србија Александар Вучиќ.

„ Ве известуваме дека утре, 14.02.2021 година (недела), во 10:00 часот изутрина на граничниот премин Табановце ќе пристигне првата пратка на вакцини од Република Србија. На примопредавањето ќе учествува делегација од Република Србија предводена од претседателот Александар Вучиќ, а негов домаќин ќе биде премиерот Зоран Заев“ – стои во соопштението.

Како што најави Заев во првата пратка од вакцините на Фајзер од Србија ќе добиеме половина од договорените 8000 дози.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...