Тврдењата дека вакцините против ковид можат да влијаат на плодноста кај мажите се неосновани

Тврдењата дека вакцините против ковид можат да влијаат на плодноста кај мажите се неосновани, објавија денеска британски експерти од Кралскиот колеџ во Лондон.

На социјалните мрежи се појавија лажни тврдења дека вакцината на компаниите Фајзер/Бионтек може да предизвика неплодност или да го принуди телото да го нападне фетусот, објави Би-Би-Си.

Не постои „таков биолошки механизам“ што би ја направило вакцината опасна за плодноста, изјави професорката Луси Чапел, професор на Кралскиот колеџ во Лондон.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here