18.8 C
Ohrid
понеделник, јуни 21, 2021
Почетна Свет Уапсена криминална банда во Кина: Продавале солена вода во шишенца од вакцина,...

Уапсена криминална банда во Кина: Продавале солена вода во шишенца од вакцина, дел од вакцините завршиле и во странство, но не се знае каде точно….

Translate (Eng):[gtranslate]

Кина уапси предводник на криминална измама со лажни вакцини против ковид-19, „тешка“ милиони долари. Човекот идентификуван само како „Конг“ стана најновиот од околу 70 лица досега уапсени во Кина поради измами со лажни вакцини, јави Би-би-си и CNN.

Конг пакувал солени раствори или минерална вода во шишенца со вакцини, а внимателно го проучувал и го ископирал пакувањето на вистинските вакцини пред да наполни околу 58.000 шишенца. Дел од вакцините биле прошверцувани и во странство – 600 биле пратени во Хонг Конг, а од таму прошверцувани во странство.

РЕКЛАМА

Според досегашните сознанија, криминалната група предводена од Конг од оваа измама спечалила најмалку 18 милиони јуани (2,8 милиони американски долари)

Кина имаше слични случаи во минатата година, а ова е една од првите вакви измами со вакцини што се откриени годинава.

 

- Реклами -