19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаOткриена уште една нелегална гинеколошка ординација во Струга, сопственикот не сакал да...

Oткриена уште една нелегална гинеколошка ординација во Струга, сопственикот не сакал да им отвори на инспекторите…

Откриена уште една нелегална гинеколошка ординација во куќа во Струга. Откако два часа преговарале со сопствениците на објектот да ги пуштат, инспекторите од Државниот здравствен и санитарен инспекторат заедно со полицијата во просторијата затекнале опремена ординација, која укажува дека во него се вршела гинеколошко акушерска дејност, а објектот воопшто не бил обележан.

Државниот здравствен и санитарен инспекторат ќе издаде решение за забрана за вршење на дејност на специјалистичката ординација по гинекологија и акушерство во Струга лоцирана на „Кеј 8-ми Ноември“ и ќе бара одземање на дозволата за работа.

– Просторијата во која се одвивала гинеколошко акушерската дејност е во сопственост на З.П.Ш. доктор специјалист по гинекиологија и акушерство, вработена во општата болница во Струга. При надзорот, приложен е Договор за отстапување на користење на простор каде стои дека просторијата се издава на времено користење на ПЗУ Д-р Благоја Парталоски. Наведената приватна здравствена установа ПЗУ Д-р Благоја Парталоски има решение издадено од Министерството за здравство од 1999 година, дека исполнува услови (простор, опрема и кадар) за вршење на специјалистичко гинеколошко акушерска дејност а која во моментот нема носител на дејност бидејќи д-р Парталоски е во пензија од 2009 година, стои во соопштението на Државниот здравствен инспекторат .

Докторката вели дека во ординацијата не се вршеле гинеколошки прегледи и дека по пензионирањето на доктор Парталоски просторијата служела како магацин.

Од државниот здравствен и санитарен инспекторат напоменуваат дека инспекциската постапка сеуште е во тек и по комплетирањето на целокупната докуменатција, ќе ги презвземе сите мерки согласно надлежностите на Инспекторатот.

Инаку ова е втор инспекциски надзор во Струга за неполн месец. Инспекторите во домот на директорот на струшката болница, Мухамед Асани во јануари открија нелегална гинеколошка ординација.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...