24.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Убавата и божествено грациозна министерка Захариева, повторно ни вети вакцини...

Убавата и божествено грациозна министерка Захариева, повторно ни вети вакцини…

Translate (Eng):[gtranslate]

Убавата и божествено грациозна министерка Захариева вели дека Бугарија наскоро ќе го оствари ветувањето дадено на Македонија, за донација на вакцини ( бројот не им се знае, да се надеваме дека ќе добиеме барем 1000 единици ), кога тие ( Бугарија ) ќе имале доволно количества од ЕУ, најави бугарската убава министерка во емисијата „Лице в лице“ на приватната софиска bTV.
Ако сме „браќа“ а ако они ни се „ татковци“, семејните непишани правила, пропишани и во Библијата, велат дека „родителот“ треба на „братот“ или на „децата“ да им даде се во исто време, а не да чека да ги задоволи прво едните па потоа другите, односно нас, Македонците со „бугарски корени“?
Дополнително, на прашањето зошто Бугарија не донирала вакцини на Македонија досега, туку тоа прва и засега единствено го направи Србија, Захариева посочува дека проблем е тоа што се доцнело со испораката и преку Ковакс механизмот.
Ама оваа гламурозно и божествено убава министерка Захариева, заборава дека со сите сили ги напаѓаше Србија, Вучиќ, а нас не нарече творба на Титовата коминтерна, која е под иректна контрола на Белград и Москва.
А тој „диктаторот “ Вучиќ вечерва достави авион со вакцини кој слета на аеродромот во Подгорица, Црна Гора. Премиерот на Србија, Ана Брнабиќ додаде дека ќе донираат и повеќе ако им е потребно.Министерката за здравство Јелена Боровиниќ Бојовиќ објави дека во наредните денови се очекуваат уште 2.000 дози од истата вакцина
Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ им се заблагодари на Брнабиќ и на државата Србија „што ни го донесоа најскапоцениот подарок …“

„Здравје пред се и солидарност пред се. Граѓаните на Црна Гора долго чекаа да пристигне вакцината. И вечерва, 74-от ден од формирањето на Владата, некој пристигна и некој треба да се запраша што се случило од 30 август до 4 декември. и зошто не сторивме поголем дел од работата, како Србија, да им обезбедиме на граѓаните што е Србија, а тоа се вакцини “ објави на својот FB профил Премиерот на Црна Горалинк до целата вест

РЕКЛАМА
- Реклами -