4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаФилипче: Над 1.800.000 вакцини ќе имаме заклучно со март

Филипче: Над 1.800.000 вакцини ќе имаме заклучно со март

Тој рече дека кога ќе почне вакцинацијата на населението ќе се вакцинираат од 2.500 до 4.000 граѓани на ден.

за здравство, Венко Филипче во гостувањето во „Топ Тема“ на Телма рече дека без проблеми тече првиот ден на вакцинација во Модуларната болница во Клиничкиот центар, и истакна колку вакцини и од каде очекуваме да пристигнат во следниот период. Имено, меѓудругото, уште еднаш потврди дека вакцините се безбедни и сигурни и не треба да постои скептицизам кај граѓаните.

– Започна процесот утринава во 10 часот, претходеа сериозни подготовки во рамки на вакцинацијата во делот на едукација, примена на вакцината, чување на вакцините по препорака на „Фајзер“, како и регрутација на здравствениот персонал. Очигледно е дека пресметките на опозицијата не им оди. Станува збор за вакцинирање на 300-500 луѓе само во пунктот на Модуларната болница во Кличниот центар и со таа динамика многу брзо ќе стигнеме до бројката од 4.000 вакцинирани здравствени работници. Со тоа, ќе станеме една од ретките земји со комплетно вакциниран здравствен персонал. Самата вакцина може да стои во обичен фрижидер во рок од 5 дена, но сакавме почетокот на да биде централизиран и да биде под контрола. Начинот на кој ги регрутиравме здравствените работници, беше преку писмо до секој директор, по што ги добивме списоците назад, и потоа се изготви распоредот – вели Филипче.

Повеќе во Плус инфо

 

 

.

 

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...