Нaпаднати полицајци во Скопје бидејќи прeдупредиле дека има премногу гости во ресторанот.

СВР Велес поднесе кривична пријава против З.Д.(47) од Градско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад на службено лице при вршење на работи на безбедноста”, З.Ж.(39) од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие” и против О.Н.(33) од Градско, управител во угостителски објект во Градско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија”. На 02.01.2021, полициски службеници извршиле контрола во угостителскиот објект, при што биле затекнати повеќе лица – гости. Откако им било укажано за непочитувањето на мерките донесени од Владата, З.Д. физички нападнал полициски службеник, додека З.Ж. ги спречил полициските службеници да преземат службени дејствија против З.Д..

плусинфо

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here