7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаНаместо крст, македонското сонце: Владиката Пимен во црква го наслика сонцето од...

Наместо крст, македонското сонце: Владиката Пимен во црква го наслика сонцето од Кутлеш

Митрополитот Европски на МПЦ-ОА, г. Пимен, е кој како хоби го има цртањето, многупати досега ја демоснтрирал оваа дарба, преку разни цртежи. Неодамна пред Божикните празници кога беше во канонска посета на црквата Севти Никола во Мајнц Германија учествувал и во врескоживописувањето на дел од црквата.

На оваа фотографија се гледа како Владиката Пимен го црта шеснаесеткракото сонце од Вергина, на еден дел од Црквата.

Овој антички симбол од динаситијата на Александар Велики честопати може да се најде низ верските храмови на македонската дијаспора, која има голема почти кон овој симбол.

 

Со договорот од Преспа Сонцето од Кутлеш е дефинирано како наследство од хеленската цивилизација.

religija.mk

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...