19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаРадев: Во Македонија има повеќе од 100.0000 граѓани со бугарски пасош, нивните...

Радев: Во Македонија има повеќе од 100.0000 граѓани со бугарски пасош, нивните права мора да се почитуваат

Бугарскиот претседател Румен Радев побара одговор од институциите во Македонија и Бугарија за сигналите добиени од претседателството на етничките Бугари во Македонија, за проблемите со кои се соочуваат.

Според Бугарските медиуми, оваа изјава на Радев е мотивирана од писмото кое го добил од претседателството од етнички Бугари во Македонија, во кое тие изразуваат загриженост за нивната дискриминација во Македонија.

„Повеќе од сто илјади граѓани на Македонија имаат бугарско државјанство, стекнато врз основа на слободна волја и документарно потврдување на нивното бугарско етничко потекло. Илјадници други се во процес на разгледување на нивните апликации за бугарско државјанство. Бугарите во Република Македонија мора да имаат еднакви права со оние на другите граѓани на земјата во согласност со највисоките светски и европски стандарди. Овој основен принцип на демократија е вграден во духот на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји од 2017 година“, вели Радев.

Радев ги поддржува барањата до бугарските институции за олеснување на процедурите за добивање на бугарско државјанство за тие со “бугарски идентитет во Македонија”.

Бугарскиот претседател бара и институциите во Македонија да обезбедат услови и да го гарантираат правото на Бугарите на слободно самоопределување како Бугари во согласност со меѓународното право.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...