13.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Среќен роденден честити царе- Денес ќе полнеше 73 години и пак немаше...

Среќен роденден честити царе- Денес ќе полнеше 73 години и пак немаше да бидеш стар!

Translate (Eng):[gtranslate]

Среќен роденден честити царе!Денес ќе полнеше 73 години и пак немаше да бидеш стар!

Ѓорѓи Колозов, роден е на 26 Февруари 1948 година во Богданци. Син е на Ристо и Катерина Колозови. Важи за еден од најпопуларните глумци што некогаш се појавиле во Македонија!

Љубовта кон народната реч, кон она што се нарекува македонски фолклор и традиција најпрво ја наследува од својот татко Ристо, кој исто така се интересирал и собирал народни приказни и умотворби. Неговата кариера главно ја одбележува најгледаната серија на сите времиња што некогаш се снимила во Македонија, Македонските народни приказни. Главен “виновник” за популарноста на оваа серија е токму тој, со неговиот претпол лик, уникатниот изглед и угушливата и природна насмевка! Станува миленик на народот.

РЕКЛАМА

Ретко докажан глумец, на кој му лежеа баш сите улоги, толкувајќи од селанец до цар, од сиромав до чорбаџија и од ѓавол до Господ…
Народот најповеќе го памети како ЦАР со богати трпези, а тој како слатко “черечи печено коковче.”

Ѓорѓи Колозов својот пат го завршува во 2003 година на 13 Октомври на 55 годишна возраст. Заминува неочекувано без поздрав.

 

- Реклами -