23.6 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Заев: Вакцини од Кина ќе има, но не знам да ви кажам...

Заев: Вакцини од Кина ќе има, но не знам да ви кажам кога точно ќе биде тоа, но јас како оптимист ќе кажам денови се во прашање….

Translate (Eng):[gtranslate]

Нема нов ветувачки датум кога вакцините од Кина ќе пристигнат во Македонија.

Уште не се знае точно кога во земјата ќе пристигнат вакцините, рече денеска премиерот Зоран Заев додавајќи дека авансот од страна на министерството за здравство бил повлечен додека се добие одговор од кинеското министерство за надворешни работи. Но, премиерот сепак оптимист дека денови се во прашање.

Министерот за здравство Филипче во интервју за Канал 5 посочи дека иако авансот е повлечен преговорите со Синофарм продолжуваат, а се уште траеле договорите со Фајзер и руски Спутник.

Граѓаните разочарани – велат дека имаат надеж дека ќе пристигнат вакцините, но страв за нивното здравје што додека до нивното пристигнување.

РЕКЛАМА

Според најавите од владата во Македонија до крајот на февруари требаше да пристигнат 200 илјади дози на вакцина од Кина, и околу 5 илјади вакцини директно од Фајзер.

канал5

- Реклами -