27.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 21, 2021
Почетна Македонија Казнети докорите со 30% пониска плата, што дозволија докторка без лиценца да...

Казнети докорите со 30% пониска плата, што дозволија докторка без лиценца да изврши царски рез

Translate (Eng):[gtranslate]

„Дисциплинската постапка заврши. Комисијата излезе со предлог казна и директорот донесе решение за изрекување казна за двајцата доктори, и тоа максимална парична казна која ја предвидува Законот за здравствена заштита, а тоа се 30 проценти од платата шест месеци. Истите се вратија на работа денеска“, соопшти директорката на Клиничка болница во Битола, Билјана Гагачовска.

Шест месеци намалена плата за 30 проценти ќе добиваат двајцата гинеколози од Клиничката болница во Битола, кои на 1 јануари ги пречекорија овластувањата и ѝ овозможиле на сопругата на едниот од нив без соодветна лиценца за работа да учествува во породување на родилка со царски рез во операциона сала на Одделението за гинекологија и акушерство. Вака одлучи комисијата која решаваше за случајот и ова е највисоката казна што можеа да ја добијат според Законот за здравствена заштита. Со ова заврши дисциплинската постапка и двајцата лекари, кои беа суспендирани, денеска се вратија на работните места.

 

РЕКЛАМА

 

- Реклами -