19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаТрајко Славевски од ВМРО-ДПМНЕ избран за претседател на Совет на Град Скопје

Трајко Славевски од ВМРО-ДПМНЕ избран за претседател на Совет на Град Скопје

На конститутивна седница со 26 гласа „ЗА“ беше избран Трајко Славевски од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Советот на Град Скопје.

Покрај советниците на ВМРО-ДПМНЕ, за него гласаа и од Левица, Алијанса на Албанците и Алтернатива и двајцата советници на коалицијата ЛДП ДОМ.

Трајко Славевски порача дека во Советот нема да има место за политика и идеологија, туку Советот ќе мора да работи за да ги подобри условите за житвот на сите граѓани на Скопје. Модернизација на градот и реализирање на ветените проекти.

– Состојбата особено во претпријатијата не е добра. Се соочуваат со големи проблеми особено превработеност, пред нас стои тешка задача. Ове ќе биде многу квалитетен Совет, ние ќе бидеме контролори на работењето на градоначалничката и на претпријатијата, изјави Славевски.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...