7.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Пратеникот Салиу: Сакам да се извинам за скандалот, но полицијата ме испровоцира...

Пратеникот Салиу: Сакам да се извинам за скандалот, но полицијата ме испровоцира на граничниот премин Блаце..

Translate (Eng):[gtranslate]

Моето однесување можеби не им се допадна на граничните полицајци кои се обидоа да ме испровоцираат мене и моето семејство. Исто така, јас и моето семејство, и покрај притисокот на граничната полиција, не сме воопшто загрижени за заканите со парични казни и запирања, загрижувачки е злоупотребата на моќта што се обидува да ме извалка, вели пратеникот од редовите на Алијанса за Албанците.

Ве уверувам дека не предизвикав никаков инцидент, туку граничните полицајци се обидоа да ме испровоцираат мене и моето семејство, вели пратеникот од редовите на Алијанса за Албанците, Абдула Салиу, за кого МВР вчера соопшти дека направил скандал на ГП „Блаце“ при влез од Косово во Македонија.

Тој на Фејсбук тврди дека граничната полиција не се однесувала професионално кон народен избраник и претставник на гласачите во земјава.

РЕКЛАМА

„Почитувани граѓани, членови, симпатизери и поддржувачи на коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, се извинувам ако овие натписи направија да се чувствувате лошо, но ве уверувам дека не предизвикав ниту мал инцидент. Моето однесување можеби не им се допадна на граничните полицајци кои се обидоа да ме испровоцираат мене и моето семејство. Исто така, јас и моето семејство, и покрај притисокот на граничната полиција, не сме воопшто загрижени за заканите со парични казни и запирања, загрижувачки е злоупотребата на моќта што се обидува да ме извалка“, напиша меѓудругото Салиу.

Тој вели дека побарал да помине побрзо оти имал дипломатски пасош, но како што вели, полицијата и царината биле дрски со него, и не сакале да го сфатат дека се брзал.

- Реклами -