5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаПратеници во пандемија : За само 5 месеци зеле 122 000 евра...

Пратеници во пандемија : За само 5 месеци зеле 122 000 евра надоместок за патни трошоци

75 од вкупно 120 пратеници во македонското Собрание заработиле вкупно 122 илјади евра како надомест за патни трошоци, иако слободно може да се каже дека од парламентарците не работат во полна пареа поради пандемијата.

Од конституирањето во август лани, до први февруари годинава, 75-мина пратеници добиле надомест од дури 122 илјади евра за патни трошоци, иако пратеничкиот состав поради пандемијата и обезбедувањето на кворум не работи со полна пареа.

Како што пренесува sdk.mk, од почетокот на пратеничкиот мандат до 1-ви февруари, за патни трошоци најмногу наплатил пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Дајанчо Ефтимов од Василево, кој добил 4,870 евра. На второто место се најде Сурија Рашиди од село Радолишта од Алијанса за Албанците кој добил надомест од 4,777 евра.

Следуваат уште двајца пратеници на опозициската ВМРО-ДПМНЕ – Петар Ристески од Прилеп со 4,092 евра и Јадранка Поцкова од Струмица со 3,968 евра. Следува пратеничката на ДУИ, Арбана Пашоли од Дебар која наплатила 2,633 евра.

Следуваат Ангелина Петкова од Гевгелија од ВМРО-ДПМНЕ (3,538 евра), Соња Михаиловска од Делчево од редовите на СДСМ (3,238 евра), нејзините сопартијци Панчо Минов (3,189 евра), Драгица Ѓавочанова (3,018 евра), Бети Рабаџиевска-Наумовска (2,791 евра), Лолита Ристова (2,387 евра) и Жаклина Лазаревска (2,369 евра).

Текстот е објавен во Точка од каде е превземен. Прочитајте го целосниот текст на линкот

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...