2.7 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаМАКЕДОНЕЦОТ ОД АВСТРАЛИЈА, СТЕФАН ГЕОРГИЕВСКИ ЗА ЕСТРАДАТА,НЕКОГАШ И СЕГА!

МАКЕДОНЕЦОТ ОД АВСТРАЛИЈА, СТЕФАН ГЕОРГИЕВСКИ ЗА ЕСТРАДАТА,НЕКОГАШ И СЕГА!

Стефан Георгиевски е човекот кој ги носеше Македонските пејачи на турнеи низ Австралија.

Г-не Стефан,вие како естраден менаџер заедно со фудбалскиот клуб Престон Македонија во девдесетите години ги носевте најголемите звезди од Македонија и со години успешно менаџиравте.Што е променето од тогаш и сега во однос на музикатаи менаџерството во Австралија?

Поминаа повеќе од 20 години когa дијаспората уживаше во Македонската песна и Македонските звезди од калибарот на Гоце Николовски,Блага Петревска,Војо Стојановски,Ирена Спасовска,Адријана и Горан Алачки,Наум Петрески,Гоце Арнаудов,Виолета Томовска,,Евто Пупиновски и многу други прави уметници.Тие беа вистинскиот крем на Македонија и пееја пред 12,000 публика во Мелбурн,Сиднеј и Перт.Народот тогаш уживаше во Македонската песна и музика.Тие беа прави амбасадори на Македонската музика.

Тие концерти нигогаш нема да се повторат бидејки тогаш имше критериуми кој пејачи можат да гостуваат,што имаат оставено зад себе како уметници,за разлика од сега секој може да биде пејач и секој може да се представи како менаџер.Затоа и се изгуби интересот за ваквите настани.Тогаш јас работев во весник и кога ке се пуштеше реклама, за 2 дена Македонската дијаспора беше информирани кој пејачи гостуваат и картите се продаваа со светлечка брзина.Сега со постоење на многу квази портали мислам дека доволно не се испочитувани уметниците,туку заради свој интерес и кликови пишуваат недолични работи и се промовира нешто што е залутано во оваа професија и нема никаква вредност.

Стефан вели дека многу таканаречени менаџери доведоа до оваа ситуација.Кога Престон Македонија носеше уметници од Македонија ,тие беа на пиедистал ,беа многу почитувани и сместени во најлуксузни хотели и добри хонорари кој што си ги заслужуваа.А сега не верувам дека е така.

Ирена и Адријана беа и за уво и за очи

Концертите Гоце Николовски со Бисер Балкански беа најпосетувани

Блага Петреска жена со вечито млад дух

Ирена Адријана И Горан е тројката која многу години доаѓаа воАвстралија и беа популарни како БИТЛСИ.Секогаш уникатни и будеа интерес од 7 до 77
За повеќе детали,Тука
Кликниме.Мк

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...