27.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 21, 2021
Почетна Македонија Деца ја јадат храната која се остава на гробовите за Задушница: „Немаме...

Деца ја јадат храната која се остава на гробовите за Задушница: „Немаме што друго да јадеме“

Translate (Eng):[gtranslate]

Поради празникот Задушница, денеска на гробиштата ширум земјава луѓе доаѓа да ги посетат гробовите на најблиските.

Обичај кај нас е да се донесе храна на гробот на починатиот со цел да му се најде на оној свет.

Храната која била оставена на гробивте во Ѓорче Петров ја собирале деца, кои чекале луѓето да заминат, па го земале јадењето и го ставале во вреќи, пренесува А1он.

РЕКЛАМА

Откако дел од верницитер изреагирале децата возвратиле: „Немаме што друго да јадеме, мораме вака. Па подобро е ние да ја изедеме, отколку кучињата“.

Верскиот празник Задушница се одбележува денеска и утре, меѓу православните верници, како чин на достојно оддавање почит за мир и спокој на душите на починатите членови на семејствата.
фото А1он

- Реклами -