13.9 C
Ohrid
сабота, декември 2, 2023
ПочетнаМакедонијаПокренато обвинение за седуммина насилни учесници на протестите за „Монструм“

Покренато обвинение за седуммина насилни учесници на протестите за „Монструм“

Како што соопшти Јавното обвинителство, за шестмина од нив претходно беше поведена постапка и беше им определена мерка притвор. Сите се обвинети за кривично дело „учество во толпа“ што ќе изврши кривично дело согласно член 385 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Заедно со обвинителниот предлог, скопското обвинителство предложило и да им биде продолжена притворската мерка со цел нивно обезбедување во текот на кривичната постапка.

– За истото кривично дело поднесен е обвинителен предлог и против уште едно лице, за кое Обвинителството на Судот денеска му предложи да определи мерка притвор, поради опасност од бегство и можност да го повтори делото, велат од обвинителството.

Извор Сител Телевизија 

Foto Makedonska Informativna Agencija – МИА

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...