22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Покренато обвинение за седуммина насилни учесници на протестите за „Монструм“

Покренато обвинение за седуммина насилни учесници на протестите за „Монструм“

Translate (Eng):[gtranslate]

Како што соопшти Јавното обвинителство, за шестмина од нив претходно беше поведена постапка и беше им определена мерка притвор. Сите се обвинети за кривично дело „учество во толпа“ што ќе изврши кривично дело согласно член 385 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Заедно со обвинителниот предлог, скопското обвинителство предложило и да им биде продолжена притворската мерка со цел нивно обезбедување во текот на кривичната постапка.

– За истото кривично дело поднесен е обвинителен предлог и против уште едно лице, за кое Обвинителството на Судот денеска му предложи да определи мерка притвор, поради опасност од бегство и можност да го повтори делото, велат од обвинителството.

Извор Сител Телевизија 

РЕКЛАМА

Foto Makedonska Informativna Agencija – МИА

- Реклами -