-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонија54 годишна медицинска сестра им барала Мито на пациентите..

54 годишна медицинска сестра им барала Мито на пациентите..

Педесет и четиригодишна медицинска сестра од Универзитетската клиника за ортопедија при ЈЗУ ТОАРИЛ побарала пари и поклон од син на пациентка која требало да се оперира.

Како што информира Основното јавно обвинителство Скопје, за неа е поднесен обвинителен предлог за кривично дело примање награда за противзаконито влијание од член 359 став 1 од Кривичниот законик. Обвинителот до Основниот кривичен суд Скопје доставил и предлог за определување мерки на претпазливост за обвинетата, односно забрана за напуштање на домот и за преземање определени работни активности кои се поврзани со кривичното дело.​​

Пријавената во периодот од 23 до 28 септември 2020 година, од син на пациентка која требало да се оперира, побарала 300 евра, бонбониера и пијалак, наводно како награда за докторите што ја извршиле операцијата.

„Наградата ја побарала со порака испратена до член на семејството на пациентката. Откако ѝ биле дадени 300 евра, таа 150 евра задржала за себе, а кесата со останатите 150 евра, бонбониерата и пијалакот им ја предала на двајцата доктори, без да им каже зошто им ги дава. Кога докторите виделе што има во кесата, настанот го пријавиле во полиција“,

се наведува во соопштението

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...