4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаМакедонијаПолковникот Драган Ковачки: Ќе ја тужам министерката Радмила Шекеринска за злоупотреба на...

Полковникот Драган Ковачки: Ќе ја тужам министерката Радмила Шекеринска за злоупотреба на службена положба.

Ќе ја тужам министертка за одбрана Радмила Шекеринска за злоупотреба на службена положба и ќе ја повикам цела јавност да го следи случајот, порача полковникот Драган Ковачки кој е казнет шест месеци со по 30 отсто од платата, како што објави службената новинска агенција МИА поради наводна закана кон началникот на Генерал штабот, генерал-потполковник Ѓурчиновски.

Тој напиша статус на Фејсбук, а ние ви го прикажуваме во целост:

„Ау каков непрофесионализам.

Да дознаам од медиуми дека Шекеринска ме казнила 6 месеци на плата а не сум примил никакво решение.

Еве ја вистината:

Значи, ми наместија дисциплинска постапка за која комисијата составена од генерали веќе се произнесе дека нема елементи за казна (!!!), но Шекеринска дополнително си формира своја комисија во која дури има и лица кои се помали по чин од мене и внимавајте: без НИЕДЕН доказ донела Решение за да ме казни на плата.

Чист аматеризам и своеволие.

Сега ќе си добиете по една тужба и тоа што сте го објавиле ќе мора да го докажете, ама не пред партиска комисија, туку пред Суд. А ќе ја повикам и јавноста да го следи процесот.

Срамота, Шекеринска на што се симнавте.

Политички гледано, ова е дискриминирачки и очајнички обид на Шекеринска преку злоупотреба на службената позиција и на целосно незаконски начин да го спречи Уставно загарантираното право за јавно изразување и критика на јавните функционери, вклучително и на нејзините поразителни и популистички политики во одбраната.

Во моментов, ова е една од темите што е сосема неважна и служи исклучиво за дефокус од неспособоста и алчноста за пари што косат човечки животи.

Јас ова ќе ви го порачам:

Вашите казни и закани само ме мотивираат и докажуваат дека сум на прав пат.

Не може да ме казните за тоа што сум Ви укажал дека сте прекршиле закони.

Можете да казнувате и да се заканувате, но за злоупотреба на службена положба се одговара и кривично.

Се гледаме на Суд, одберете си добар тим правници“, објави Ковачки на својот официјален фејсбук профил.

Како што објави МИА, Ковачки, кој е и член на Извршниот одбор на ВМРО-ДПМНЕ, на Ѓурчиновски му се заканил со пораката „долга е раката на ВМРО“ испратена преку вибер комуникација..

Пред еден месец, откако Ковачки поднесе кривична пријава против министерката Шекеринска, таа на својот фејсбук профил напиша дека против полковникот се води дисциплинска постапка поради закани кон началникот на генералштабот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...