7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаД-Р Николов: Какво ни е здравството, подобро нека не служи здравјето.

Д-Р Николов: Какво ни е здравството, подобро нека не служи здравјето.

Какво ни е здравството, подобро нека нè служи здравјето, вели д-р Игор Николов во интервјуто за Република.

Тој во интервјуто опширно говори за состојбите во македонското здравство, како и последните настани околу Фондот за здравствено осигурување (ФЗО).

 

Какво ни е здравството, подобро нека нè служи здравјето. И порано македонското здравство било на смртна постела, но овој пат е во терминална фаза. Има пари во Фондот, но нема лекови, ни умираат пациенти, кадарот си заминува, вели Николов.

Подолг период беше нападнат и системот на ФЗО, Николов вели дека не се знае дали се пробиени само податоците за исплатата на трошоците на пациентите или и нивните дијагнози.

Доколку лекарска тајна е пробиена, тогаш се загрозуваат човекови права. Не знаеме дали се случило тоа и дали се преземени овие податоци, но сметам дека е потребно да се понесе одговорност и веднаш да поднесат оставки директорите, вели Николов.

Целото интервју на Николов за Република може да го отворите и прочитате ТУКА.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...