13.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Привремено запре вакцинацијата со ,,АстраЗенека‘‘ во неколку земји во Европа и регионот-...

Привремено запре вакцинацијата со ,,АстраЗенека‘‘ во неколку земји во Европа и регионот- Македонија ги чека првите дози

Translate (Eng):[gtranslate]

Бугарија времено ја прекинува вакцинацијата со АстраЗенека откако 57-годишна жена почина само неколку часа по аплицирањето. Станува збор за превентивна мерки, додека не се открие точната причина за смртта.

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов појаснува дека жената била обезна и имала претходни болести на срцето. Но, кај неа не се појавила тромб каков што беше случајот со смртните случаи во Австрија.

-Фателен исход за 57-годишна жена кој се случил во неговиот дом, изутрината во 03:00 часот. Вакцинацијата е извршена вчера во 12:00 часот. Жената се прибрала дома без никакви поплаки. Вечерта во 03:00 часот почувствувала потешкотии во дишењето и повикуваат Итна медицинска помош. Колегите пристигнуваат навремено, но само констатираат смрт. Сега има многу прашање, чекавме да заврши аутопсијата. Сакам да ви биде јасно дека ова е превентивна мерка за да може да бидеме сигурно оти по седум дена ќе дојдеме до конечно решение како ќе продолжиме со вакцинацијата со АстраЗенека, вели Ангелов.

РЕКЛАМА
- Реклами -