26.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Македонија Студен туш - Албанија спремна за преговори за Европа - Македонија мора...

Студен туш – Албанија спремна за преговори за Европа – Македонија мора да го реши спорот со Бугарија

Translate (Eng):[gtranslate]

Еврокомесарот за проширување на Европската унија, Оливер Вархеји, од Економскиот форум што се одржува во главниот град на Албанија, Тирана, порача дека Албанија е подготвена за почнување на преговори со ЕУ, додека Македонија треба да го одржи темпото на спроведување на реформите и да најде заеднички прифатливи решенија со Бугарија.

Вархеји ја пофали и новата методологија за преговори благодарение на која се надмина ветото на Франција за почетокот на преговорите со Албанија и Македонија.

Тој додал дека новата методологија влијаела на нацрт преговорачките рамки за Албанија и Албанија, а земјите членки се уште не постигнале согласност и дискустиите продолжуваат.

РЕКЛАМА

Вархеји се надева дека првите меѓувладини конференции ќе се одржат што е можно побрзо, за време на Португалското претседателство со Унијата.

Тој рекол дека Македонија го одржува темпото за спроведување на реформите, но и дека важно да се најдат заеднички прифатливи решенија меѓу Македонија и Бугарија.

 

 

- Реклами -