7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаСтуден туш - Албанија спремна за преговори за Европа - Македонија мора...

Студен туш – Албанија спремна за преговори за Европа – Македонија мора да го реши спорот со Бугарија

Еврокомесарот за проширување на Европската унија, Оливер Вархеји, од Економскиот форум што се одржува во главниот град на Албанија, Тирана, порача дека Албанија е подготвена за почнување на преговори со ЕУ, додека Македонија треба да го одржи темпото на спроведување на реформите и да најде заеднички прифатливи решенија со Бугарија.

Вархеји ја пофали и новата методологија за преговори благодарение на која се надмина ветото на Франција за почетокот на преговорите со Албанија и Македонија.

Тој додал дека новата методологија влијаела на нацрт преговорачките рамки за Албанија и Албанија, а земјите членки се уште не постигнале согласност и дискустиите продолжуваат.

Вархеји се надева дека првите меѓувладини конференции ќе се одржат што е можно побрзо, за време на Португалското претседателство со Унијата.

Тој рекол дека Македонија го одржува темпото за спроведување на реформите, но и дека важно да се најдат заеднички прифатливи решенија меѓу Македонија и Бугарија.

 

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...