7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаПописот нема да се откаже бидејќи е побезбеден од одење во продавница,...

Пописот нема да се откаже бидејќи е побезбеден од одење во продавница, попишувањето ќе се врши пред вратите или во дворовите на куќите..

Попишувањето ќе се врши пред вратите или во дворовите на куќите и становите. Државниот завод за статистика е подготвен најголемата статистичка операција да се спроведе по протокол без да се доведе во опасност здравјето на граѓаните. Одложување засега нема, а тоа може да го побара само Комисијата за заразни болести. Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски тврди дека попишувањето е побезбедно од одењето во продавница.

 

Лицата кои се во изолација ќе се попишуваат со посебни мерки. Конкурсот за реонски инструктори и попишувачи заврши. Во понеделник ќе се знае вкупниот број на пријавени.

Во меѓувреме се поголем е отпорот кај голем дел од граѓаните кои бараат поради тешката епидемиолошка ситуација пописот да се одложи, зошто во спротивно ќе се стави во сериозен ризик јавното здравје. И опозициската ВМРО ДПМНЕ побара пописот да се одложи за септември за да биде кредибилен. Други пак бараат тој да се одржи во април 2022 година и најавуваат дека доколку тоа не се случи ќе отпочнат со кампања за бојкот „Не отворај врата“.

СКОПЈЕ24

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...