20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаСтојанче Ангелов : Вчера вицепремиерот Артан Груби направи убав чин

Стојанче Ангелов : Вчера вицепремиерот Артан Груби направи убав чин

„Вчера вицепремиерот Артан Груби направи убав чин – застана пред споменикот на загинатите ‘Тигри’, меѓу кои има и загинати припадници во борбите од 2001 година. Но денес, некои припадници на УЧК излегоа со соопштение со кое го осудија овој негов, всушност, хуман гест, притоа укажувајќи му дека ‘Тигрите’ убивале Албанци. Тоа не е точно. Им укажувам на овие неколкумина припадници на некогашната УЧК дека македонските бранители не убиваа Албанци, туку само си ја бранеа Татковината. Ваквите соопштенија не водат кон помирување кон што треба сите да тежнееме, бидејќи Македонија е една, заедничка Татковина“, изјави Стојанче Ангелов.

Ангелов, кој денес е претседател на партијата Достоинство, силно го држат сеќавањата на воената 2001 година. Вели, најпрво имаше еден митинг во центарот на Тетово, за кое време се слушнаа рафални пукотници од Калето. Потоа тргна полицијата кон таа локација и беше нападната. Конфликтот потоа се ширеше низ земјата.

Ангелов вели дека ОНА тврдеше подоцна дека се бори за човекови права, а македонските власти за освојување на територија. Тој порачува дека науката треба поангажирано да се позанимава со конфликтот од 2001 година и дека тоа ќе помогне и во процесот на помирувањето. Сепак, вели, војната однесе човечки животи, трагични судбини, разнишана доверба која и ден денес се чувствува.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...