25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Градоначалничката на Арачиново: Не собираме данок зошто во Арачиново има голем број...

Градоначалничката на Арачиново: Не собираме данок зошто во Арачиново има голем број случаи на социјална помош и дивоградби.

Translate (Eng):[gtranslate]

Градоначалничката на Арачиново, Милитие Халими, излезе со објаснување зошто оваа општина е единствена во Македонија што нема ниту еден денар собрано од данок на имот затоа што има голем број на дивоградби за чии жители е тешко да ги легализираат.

– Општина Арачиново за жал има и голем број на корисници на социјална помош. Секако проблемите со дивоградбите од минатото и финансиската неможност на семејствата за легализација влијаат врз собирањето на данокот. Ние како општина аплицираме за сите отворени проекти и фондови, вели Халими за 24 Вести.

Таа додава дека Арачиново е рурална општина и дека во минатото била запоставувана запоставено од претходните градоначалници и претходните влади.

РЕКЛАМА

Ова е прво пбјаснување од страна на градоначалничката, по информацијата пред две недели дека Арачиново е единствена општина која нема даночно одделение.

- Реклами -