20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаГрадоначалничката на Арачиново: Не собираме данок зошто во Арачиново има голем број...

Градоначалничката на Арачиново: Не собираме данок зошто во Арачиново има голем број случаи на социјална помош и дивоградби.

Градоначалничката на Арачиново, Милитие Халими, излезе со објаснување зошто оваа општина е единствена во Македонија што нема ниту еден денар собрано од данок на имот затоа што има голем број на дивоградби за чии жители е тешко да ги легализираат.

– Општина Арачиново за жал има и голем број на корисници на социјална помош. Секако проблемите со дивоградбите од минатото и финансиската неможност на семејствата за легализација влијаат врз собирањето на данокот. Ние како општина аплицираме за сите отворени проекти и фондови, вели Халими за 24 Вести.

Таа додава дека Арачиново е рурална општина и дека во минатото била запоставувана запоставено од претходните градоначалници и претходните влади.

Ова е прво пбјаснување од страна на градоначалничката, по информацијата пред две недели дека Арачиново е единствена општина која нема даночно одделение.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО