11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаФилипче: До крајот на овој месец или почетокот на другиот ќе стигнат...

Филипче: До крајот на овој месец или почетокот на другиот ќе стигнат вакцините

На денешната прес конференција министерот за здравство Венко Филипче најави дека до крајот на месец март или почетокот на месец април ќе пристигнат вакцините во Македонија.

Тој најави дека очекува уредно да започне вакцинацијата на населението, додавајќи дека најнормално функционира вакцинацијата на здравствените работници во државата.

– Се надевам дека брзо ќе се надмине кризата за вакцините и дека што побрзо ќе започнеме со вакцинација, вели Филипче.

Пандемијата се уште е тука, па така заштитните мерки мора да се почитуваат, додаде тој.

Министерот за здравство на прес-конференцијата изјави дека засега нема промени во мерката полициски час, односно тој останува активен од 22 часот до 5 часот следното утро.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...