23.1 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Изминаа повеќе од 28 години од авионска несреќа кај Охрид, единствениот преживеан...

Изминаа повеќе од 28 години од авионска несреќа кај Охрид, единствениот преживеан патник им подлегнал на повредите неколку дена подоцна во охридската болница. (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

На 22 ноември 1993 г. на Тројани се сруши авион од типот Јак-42Д на „Авиоимпекс“, кој се враќаше за Скопје од Женева, но беше пренасочен кон Охрид поради лошите временски услови на скопскиот аеродром. Сите осум членови на екипажот и 115 од 116-те патници загинале. Единствениот преживеан патник им подлегнал на повредите неколку дена подоцна во охридската болница.

РЕКЛАМА
- Реклами -