2.7 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаВо Охрид се уништи автентичното архитектонско дело на Павел Балабан: Ресторанот и...

Во Охрид се уништи автентичното архитектонско дело на Павел Балабан: Ресторанот и дискотеката Парк заминаа во историјата…

Со тешка градежна механизација се урива некогашната дискотека и ресторан „Парк“, дел од комплексот кој повеќе не постои на просторот на Горица 1. Се работи за приватен имот, чиј сопсственик ги обезбедил потребните дозволи. Тука, според најавите, ќе се гради хотел на три ката и потпокрив на 50 метри до езерото.

Видеото од уривањето на дискотеката и ресторанот „Парк“, изградени според наградуваниот проект на познатиот охридски архитект Павел Балабан, предизвика лавина реакции на социјалните мрежи, а најгласни беа екологистите, кои сметаат дека е направена непоправлива штета.

Уништија автентично архитектонско дело на ХХ век. Направете само споредба, колку време требаше да се погреба уметничка творба наспроти „справувањето“ со нелегалните градби кое за скоро две години резултираше во една бекатонска плажа помалку и платформи без штици. – стои во реакцијата на неформалното еколошко движење Охрид SOS.

ohridnews

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...